Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Utenos departamentas informuoja, kad šių metų birželio 12 d. iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gautas tyrimų protokolas, kuriame nurodyta, kad Utenos r. sav, Sudeikių sen., Alaušo ežero pakrantėse rastiems nugaišusiems kirams nustatytas labai patogeniškas paukščių gripas (LPPG) H5N1. Tai pirmasis šiais metais LPPG atvejis nustatytas laukinių paukščių tarpe Utenos rajono savivaldybės teritorijoje.
Nustačius naujas LPPG virusu užkrėstas vietas, VMVT imasi visų reikalingų prevencijos priemonių: nustatyti židiniai pažymimi įspėjamaisiais ženklais, toliau vykdoma laukinių ir naminių paukščių stebėsena. Apie atvejus informuojama vietos savivaldybė.


Svarbu gyventojams ir naminių paukščių laikytojams!
Gyventojų VMVT Utenos departamentas prašo nesilankyti nustatytose paukščių gripo židinių teritorijose, kitose laukinių paukščių būriavimosi teritorijose, ypač jei jos prie vandens telkinių. Ieškodami maisto, paukščiai ypač gausiai būriuojasi sąvartynuose, laukuose, kur vyksta žemės ūkio darbai, todėl tokios vietos potencialios tapti paukščių gripo židiniu.
Nors virusas nėra pavojingas žmogaus sveikatai, apsilankius užkrėstoje teritorijoje, didelė tikimybė virusu užkrėsti naminius paukščius. Šiuo metu vyksta intensyvus laukinių paukščių judėjimas, todėl naminių paukščių augintojai privalo nepamiršti laikytis biologinio saugumo priemonių.
VMVT Utenos departamentas primena, kad paukščius reikėtų pirkti tik iš patikimų prekiautojų – gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT internetiniame puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php, kodai – 74 ir 75. Gyvais paukščiais prekiaujantis registruotas pardavėjas turi turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas, vesti paukščių apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Perkant nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa reikalinga informacija. Tokio dokumento svarbu reikalauti dar ir todėl, kad šios informacijos reikia, norint ištirti skundą dėl įsigytų netinkamų paukščių.
VMVT Utenos departamentas pažymi, kad labai svarbu apie rastą laukinio vandens paukščio gaišeną ar pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių ar kitokių odos pakitimų, paukščių laikytojai apie tai kuo skubiau praneštų VMVT trumpuoju numeriu 1879 ar artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui. Atvykę specialistai įvertins situaciją, paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso.
Kad paukščių gripas neplistų toliau, labai daug lems žmonių sąmoningumas. Svarbu suprasti, kad užkrečiamosios ligos valstybių sienų nepaiso.

Joomla templates by a4joomla